УкраїнськаEnglish
19-21 червня 2019 року в Інституті літератури ім. Т. Г.
31 травня 2019 року в Музеї книги і друкарства України
24 травня 2019 року Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка
23 травня 2019 року в рамках «Книжкового Арсеналу»
25 травня в Музеї шістдесятництва відбулися Дні науки, у
23 травня 2019 р. в межах «Книжкового Арсеналу» відбулася
25 травня в Музеї шістдесятництва (вул. Олеся Гончара, 33
Літературознавцю не так просто підготувати виступ до
 • «У полі літературознавства “ставав на кожну ниву”: до 90-річчя від дня народження Ф.П.Погребенника»
  «У полі
  25 червня 2019 в
 • XV Міжнародна наукова конференція молодих вчених
  XV Міжнародна
  19-21 червня 2019
 • Презентація книги Івана Кошелівця «Можна одверто? або Туга за катарсисом».
  Презентація
  6 червня 2019 року
 • Звитяжець української медієвістики
  Звитяжець
  31 травня 2019 року
 • Модернізм. Фемінізм. Орієнталізм. Пам’яті Соломії Павличко
  Модернізм.
  24 травня 2019 року
 • Шевченко на кожен день
  Шевченко на
  23 травня 2019 року
 • Весняні Дні науки – 2019
  Весняні Дні
  25 травня в Музеї
 • У дзеркалі перекладів та едицій: Україна — Словаччина
  У дзеркалі
  23 травня 2019 р. в
 • Дні науки
  Дні науки
  25 травня в Музеї
 • Команда інституту літератури долучилась до Медичних пікніків
  Команда
  Літературознавцю не
 

Наші видання

Spadschyna_2017_11-12.jpg
Неділя, 16 грудня 2018 18:16

Цінне поповнення фондів Інституту літератури

Чергова знаменна подія сталася в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. 6 грудня 2018 року відомий словацький фольклорист та українознавець, мистецтвознавець, літературознавець, бібліограф Микола Мушинка передав у дар відділу рукописних фондів та текстології Інституту надзвичайно цінні архівні матеріали: листи, листівки та оригінали фотографій відомого українського письменника О.Олеся (1878—1944). В останні роки вимушеної еміграції О.Олесь тісно приятелював з родиною Бориса та Ніни Левитських, часто зустрічався з ними, відпочивав у товаристві українських емігрантів Праги.

 

Левитський Борис Костянтинович (1893—1965) — український композитор, співак (тенор), піаніст. Навчався у технічних інститутах Варшави та Праги, а в Українському високому педагогічному інституті (Прага) 1928 року (клас композиції Ф. Якименка та О. Шіна) здобув музичну освіту. Не дивлячись на те, що працював інженером у Празі, виступав в українських концертах як соліст-співак та піаніст-концертмейстер, співав у хорі. Саме музична діяльність Б. Левитського поєднала його тісною та довголітньою дружбою з О.Олесем: він був автором опер «Солом’яний бичок», «Івасик-Телесик» та багатьох пісень на слова геніального українського лірика.

Левитська Ніна Григорівна (1902—1974) — українська скульпторка. На еміграції у Праці від 1923 року, де навчалась в Українській студії пластичного мистецтва, в Педагогічному інституті та Карловому університеті. Ніна Левитська виготовила бюст О.Олеся (про цю роботу вона залишила веселі спогади, як позував письменник, де вони зустрічалися тощо), а по його смерті зняла з поета посмертні маски з рук та обличчя, які зберігаються в Музеї української культури у словацькому місті Свидник.

Наприкінці 1960-их років Ніна Левитська передала листи О.Олеся на зберігання професору Миколі Мушинці, якого вважала за відсутності власних дітей своїм прийомним сином. Микола Мушинка — доктор філологічних наук, член Міжнародної комісії по дослідженню національної культури Карпат та Балкан, дійсний член НТШ (з 1989 р.), Президент НТШ у Словаччині, голова Асоціації українців у Словаччині (від 1990), іноземний член Національної Академії наук України (від 1997).

Усі листи О.Олеся до родини Левитських М.Мушинка дбайливо зберіг, а нещодавно передав їх Інституту літератури задля поповнення особового фонду О.Олеся, який надійшов у 1994 році також із Праги. Сам дослідник на церемонії передачі архівних матеріалів згадав про те, що після трагічних подій на Ольшанському цвинтарі прах О.Олеся та його дружини Віри Антонівни повернувся до рідної землі. Тому надійшов час і повернення усіх документальних джерел нашої історії до України!

 

Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка висловлює глибоку вдячність М.Мушинці за безцінний подарунок і бажає йому довгих років плідної та творчої праці!

Лисенко Н.І. – к. філол. н., ст. н. с., головний хранитель фондів.

 

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ