Українська
4 квітня на Платформі інтермедіальних досліджень відбулася
26 лютого докторантка Інституту літератури канд. філол.
З великою приємністю повідомляємо, що Альманах «Вічність
Щорічні заходи ЦДЛФ — приклад сталого розвитку традиційних
15 січня 2024 року стартував проєкт «Сценічна шекспіріана:
Колектив Інституту щиро радіє успіху наших колег, що за
  • Відкрита лекція Тетяни Рязанцевої «Пам‘ять і час у фотопоезії Олеся Ільченка»
    Відкрита
    4 квітня на
  • Колоквіум про Голодомор у літературі у Франції
    Колоквіум про
    26 лютого
  • Лекція Тамари Гундорової
    Лекція Тамари
    6 березня провідний
  • Урочиста академія з нагоди 100-річчя від Дня народження професорки Нонни Копистянської
    Урочиста
    Кафедра світової
  • Лекція Тамари Гундорової
    Лекція Тамари
    Дорогі друзі,
  • Презентація альманаху «Вічність трива цей день. Художні хроніки війни»
    Презентація
    З великою
  • Міжнародна конференція «Теоретичні аспекти дослідження літератури фентезі»
    Міжнародна
    Щорічні заходи ЦДЛФ
  • Інтерв'ю з Тамарою Гундоровою:
    Інтерв'ю з
    Пропонуємо Вашій
  • Сценічна шекспіріана: майстер-класи з театральної критики
    Сценічна
    15 січня 2024 року
  • Наші співробітники у другому турі Шевченківської премії
    Наші
    Колектив Інституту
 

Наші видання

post.jpg

ВІДДІЛ ЗАРУБІЖНОЇ УКРАЇНІСТИКИ

Відділ зарубіжної україністики розпочав свою діяльність в Інституті літератури із січня 2022 року. До його складу увійшли співробітники Інституту, які займаються проблемами української діаспори, та науковці Міжнародної школи україністики НАН України, які працювали над темою “Зарубіжна україністика: інституції, проблеми, постаті” (керівник науково-дослідної теми - Ростислав Петрович Радишевський, д.ф.н., проф., акад. НАН України, головний наук. співробітник Інституту літератури).

Склад відділу

Лущій Світлана Іванівна - доктор філологічних наук, завідувач відділу.

Радишевський Ростислав Петрович - доктор філологічних наук, професор, академік НАН України, головний науковий співробітник.

Назарець Віталій Миколайович - доктор філологічних наук, професор, старший науковий співробітник.

Черняк Юрій Іванович - кандидат філологічних наук, науковий співробітник.

Яручик Ольга Борисівна - кандидат філологічних наук, доцент, головний філолог.

Боречко Юлія Миколаївна - провідний філолог.

Жигун Володимир Васильович - лаборант.

 

Основні напрямки роботи відділу

Відділ ставить за мету комплексно дослідити розвиток зарубіжної україністики ХVI - ХХ століття. У центрі уваги науковців відділу - видатні постаті українознавства, художні та літературознавчі тексти, основні інституції та їхня діяльність, дослідження зарубіжної україністики на теренах Європи, Америки та Авcтралії, зокрема Польщі, Чехії, Словаччини, Франції, Італії, Німеччини, Великої Британії, США, Канади та ін.

Ґрунтовне висвітлення малознаних і взагалі невідомих аспектів українознавства в контексті зарубіжної україністики дасть можливість популяризувати наукові досягнення з окресленої проблематики в Україні та за її межами. Втілення цих задумів відбуватиметься завдяки поглибленню міжкультурного діалогу та використанню інноваційних підходів у вивченні багатої літературно-художньої, мистецької, культурної та історичної спадщини України, чому сприяє активна міжнародна діяльність та залучення у світовий науково-освітній простір кращих здобутків української літератури та літературознавства.

Утворення спільного комунікативного поля з науковими та освітніми закладами України, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, Франції, Італії, Німеччини, Великої Британії, США, Канади дозволить налагодити та зміцнити культурно-історичні й суспільно-політичні зв’язки.

Результати дослідження відділу матимуть практичне застосування під час вивчення проблем зарубіжної україністики. Вони можуть бути використані у вищій школі, при підготовці курсів з історії зарубіжної, польської та української літератур і порівняльного літературознавства, а також при створенні відповідних навчальних посібників і програм із цих курсів.

Протягом 2022-2023 рр. буде здійснено підготовку двомовних видань вибраних творів Евгеніуша Венглінського та політичних трактатів Юзефа Верещинського, а також публікацію перекладів праць французького україніста Анре Мартеля, румунської україністки М. Ласло-Куцюк (вибрані статті в двох томах), польського україніста Антіна Середницького (Антін Верба) та ін.

Науковці відділу планують написання статей зі згадуваної проблематики, участь в енциклопедичних виданнях, зокрема “Українській літературній енциклопедії”, у вітчизняних та міжнародних наукових симпозіумах, конгресах, конференціях, присвячених актуальним проблемам зарубіжної україністики.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ