УкраїнськаEnglish
27 вересня 2018 року в Інституті літератури
28 вересня у стінах Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка
22 вересня Інститут літератури вже традиційно узяв участь у
Нещодавно архівні фонди відділу рукописних фондів і
22 вересня об 11:00 у парку ім. Т. Шевченка розпочнуться
         Потреба впровадження реформ в українській науці
22 травня у стінах Національного музею літератури України
 «Дні Науки» цього року відбулися в Інституті літератури
19 травня в парку ім. Т. Шевченка відбудуться Медичні
 • Згадуючи Нілу Зборовську
  Згадуючи Нілу
  27 вересня 2018
 • В Інституті літератури відзначили 100-річчя Ігоря Качуровського
  В Інституті
  28 вересня у стінах
 • Інститут літератури на Наукових пікніках-2018
  Інститут
  22 вересня Інститут
 • Цінне поповнення архівних фондів Інституту літератури
  Цінне
  Нещодавно архівні
 • Наукові пікніки 2018
  Наукові
  22 вересня об 11:00
 • Центр інтеграції технологій відкритих даних (Dataverse Project)
  Центр
           Потреба
 • Міжнародний науковий семінар «Національна і культурна ідентичність у словацькій і українській літературах ХІХ — початку ХХ ст.»
  Міжнародний
  5 червня 2018 року
 • Спілка письменників Чернігівщини презентувала свою творчість у Києві
  Спілка
  22 травня у стінах
 • «Дні Науки»: від літератури та кіно до сиру та вина
  «Дні Науки»:
   «Дні Науки» цього
 • Медичні пікніки
  Медичні пікніки
  19 травня в парку
 

Наші видання

amerykanci.jpg
Четвер, 15 червня 2017 06:46

Перші читання пам’яті Тамари Наумівни Денисової

 

 31 травня в Інституті літератури ім. Т. Г. ШевченкаНАН України відбулися перші читання пам’яті Тамари Наумівни Денисової, ініційовані відділом теорії літератури і компаративістики Інституту літератури та Українським міжуніверситетським науково-дослідницьким шекспірівським центром.

У теплій, витонченій атмосфері зібрання, яка запанувала в залі засідань після вступного слова модераторки та натхненниці конференції Наталії Миколаївни Торкут, – доктора філологічних наук, професора, директора Українського міжуніверситетського науково-дослідницького шекспірівського центру, – лунали спогади про неординарну, шляхетну особистість Тамари Наумівни, спогади, які об’єднали її учнів, друзів, колег у особливе, «денисівське» коло, створили той настрій довіри, взаєморозуміння та взаємоповаги, високого професійного рівня, який завжди був притаманний проектам та починанням Тамари Денисової.

Із вітальним словом звернувся до учасників конференції директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України Микола Григорович Жулинський. Він відзначив вагомий внесок Тамари Денисової в гуманітаристику, підкреслив, що ідеяцих читаньє дуже важливою для Інституту літератури. В такий спосіб далі продовжуватиметься учнями, колегами Тамари Наумівни заснована нею наукова справа, розвиватимуться її ідеї, задуми, даватиме свої результати її дітище – центр американістики.

Микола Матвійович Сулима, заступник директора з наукової роботи  Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, доктор філологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України також привітав гостей читань і зауважив, що ця подія була закономірною для Інституту. У своєму теплому спогаді Микола Сулима зокрема зазначив, що спільна наукова праця з Тамарою Наумівною важила дуже багато як для молодих науковців, так і для старших колег, а здобутки цієї дослідниці довгі роки лишатимуться дуже важливими як для американістики, так і для інших галузей літературознавства.

Зі зворушливою, теплою фотопрезентацією виступила донька Тамари Денисової, – Наталія Михайлівна. Учасники читань мали змогу побачити фотографії дослідниці з приватного архіву, дізнатися про цікаві і гарні моменти її яскравого життя.

Про тонку наукову роботу Тамари Денисової в літературознавчій галузі американістики повідав присутнім також Юрій Вікторович Стулов, доцент, завідувач кафедри зарубіжної літератури Мінського державного лінгвістичного університету. Юрій Вікторович наголосив на тому, що саме Тамара Наумівна, як ніхто інший, завжди ретельно опрацьовувала наукові матеріали, не оминалажодної важливої публікації. Дослідниця працювала у бібліотеках, спілкувалася з ученими різних країн: американцями, білорусами, поляками. Дуже вимогливо ставилася пані Денисова і до дисертацій. Доповідач відзначив, що сьогодні саме такого вивіреного вимогливого підходу не вистачає гуманітаристиці, і це може призвести до знецінення наукової праці та зниження якості подальших наукових досліджень. Саме робота Тамари Денисової, її висока вимогливість як до своєї праці, так і до праці інших дослідників, має бути, на думку Юрія Вікторовича, взірцем для всіх, хто сьогодні приходить у гуманітаристику.

Тетяна Василівна Михед, доктор філологічних наук, професор кафедри зарубіжної літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка розповіла про наукові орієнтири Тамари Денисової, відзначила, що дослідниця завжди дуже уважно ставилася до наукових зацікавлень своїх колег, рекомендуючи їм ті чи ті нові праці, які з’являлися у вітчизняних та зарубіжних виданнях.

Свої вітання учасникам читань передала також Силантьєва Валентина Іванівна, доктор філологічних наук, професор, завідувачка кафедри зарубіжної літератури факультету романо-германської філології Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. Її лист-спогад про дружбу і співпрацю з Тамарою Наумівною зачитала модераторка заходу.

Тамара Іванівна Гундорова, доктор філологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, завідувачка відділу теорії літератури та компаративістики Інституту літератури проаналізувала специфіку теоретичних зацікавлень Тамари Денисової. Зокрема, було відзначено, що дослідниця ніколи не прямувала за науковою модою, а часто працювала всупереч їй, завжди сміливо, безкомпромісно відстоювала свою позицію. Тонким аналізом однієї зі студій Тамари Денисової соцреалістичних часів наукової несвободи Тамара Гундорова продемонструвала мудрість, професійне прагнення до наукової істини, яке завжди відзначало праці дослідниці.

Про компаративістську діяльність Тамари Наумівни розповіла Галина Миколаївна Сиваченко, доктор філологічних наук, професор, завідувачка сектора компаративістики Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. Зокрема, вона нагадала, як створювався відділ компаративістики не без участі Тамари Наумівни, – у ті часи, коли цей напрямок був малопопулярним, який внесок дослідниця зробила у його розвиток. Розповідала Галина Миколаївна і про складну роботу Тамари Наумівни в ті часи, коли державна цензура була дуже суворою, – і навіть тоді пані Денисовій вдавалося відкрито говорити про важливі досягнення світової гуманітаристики, роблячи їх доступними для широких вітчизняних наукових кіл.

Потніцева Тетяна Миколаївна, доктор філологічних наук, професор Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара виступила із професійним компаративістичним дослідженням: у найкращих вимогливих, позначених яскравою індивідуальністю«денисівських» традиціях виголосила доповідьна тему: «Американська шинель Остапа Бендера, або «Плагіатори» з Малої Арнаутської».

Висоцька Наталія Олександрівна, доктор філологічних наук, професор Київського національного лінгвістичного університету розповіла про непростий шлях відомої дослідниці в радянському літературознавстві. Коли Тамара Наумівна, долаючи ідеологічні перепони, залучала до наукового обігу маловідомі та малодоступні в радянській науці праці.

Гон Олександр Мойсейович – доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка поділився з учасниками спогадами про роботу над видавничим проектом «Американські літературні студії в Україні». 

В основу тематичних напрямків роботи конференції лягли проблеми з кола широких наукових зацікавлень Тамари Денисової; зокрема: «США – Україна: трансатлантичний діалог у просторі літератури і науки», «Обрії сучасної компаративістики», «Зарубіжні літератури: погляд крізь українську оптику», «Теорія літератури та методологія літературознавчих досліджень в сучасній Україні: пріоритети, пошуки, здобутки», «Зарубіжна література в українських перекладах: історичний та теоретико-методологічний аспекти».

Надалі меморіальні читання, присвячені Тамарі Наумівні Денисовій мають стати традиційними – проводитися в Інституті літератури щодва роки; планується також упровадження наукової премії Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України імені Тамари Наумівни Денисової за визначні досягнення в галузі компаративних досліджень світової та української літератури, американістики.

 

Матеріал підготувала Катерина Годік,

аспірантка відділу теорії літератури та компаративістики Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ

Notice: Undefined variable: c_links_count in /home/ilshorg/domains/ilnan.gov.ua/public_html/modules/mod_news_kit/mod_news_kit.php on line 75