MUSIC, DANCE, ANDTHEATREINFANTASYWORLDS: THEROLEOFENTERTAINMENTINWORLDBUILDING, ANDMAGICSYSTEMS
МУЗИКА, ТАНЦІ І ТЕАТР у ФЕНТЕЗІЙНИХ СВІТАХ:
РОЛЬ РОЗВАГ У СВІТОБУДОВІ ТА МАГІЧНИХ СИСТЕМАХ
16-17 січня 2026 р. відбулася п’ята (англомовна) міжнародна конференція з серії «Теоретичні аспекти дослідження літератури фентезі»,організована Центром з дослідження літератури фентезі при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України у співпраці з Державним університетом «Житомирська політехніка» та Університетом ім. Ататюрка, м. Ерзурум, Турецька Республіка.
Наукова зустріч провадилася онлайн і була присвячена репрезентаціям та функціонуванню музики, танців й театру, загалом — розваг як індустрії та форми дозвілля у творах метажанру ХХ і ХХІ ст., зі спеціальним акцентом на їх ролі у розбудові вторинних світів та магічних систем. Музика, танець і ритм як ключові образи функціонування світобудови в онтопоетиці літератури фентезі дістали висвітлення у доповідях учасників конференції з позицій філософії та історії літератури, корпусної лінгвістики, культурології, фольклористики, гендерних, дискурсивних, інтермедіальних та ін. підходів.
Конференція об’єднала два десятки фахівців з провідних наукових установ та вишів України, багатьох країн Європи, до яких долучилися й колеги з Південної Америки (Бразилія) та Австралії. З метою підвищення видимості українського літературознавства на міжнародній арені було ухвалено рішення з 2026 року й надалі зробити цю наукову зустріч та публікації ЦДЛФ повністю англомовними.
Пленарне засідання відкрила голова ЦДЛФ д. ф. н. Т. М. Рязанцева, яка привітала учасників конференції від імені Інституту літератури у короткому вступному слові і виголосила доповідь «Чудеса творяться тут. Центр з дослідження літератури фентезі при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Коротка історія: 2015—2025».
Засідання продовжила лекція спеціального гостя конференції, д-ра Геміша Вільямса з університету м. Гронінген (Нідерланди): «Музика, метафора і магічна механіка у креативній перспективі». Спеціальною гостею наступного дня конференції стала к. ф. н. Наталія Криницька, завідувачка кафедри романо-германської філології Полтавського національного педуніверситету ім. В. Г. Короленка з лекцією «Онтопоетична модель світу як ритму у сучасній фантастиці».
Магістральні принципи конференції, формат «усі слухають усіх» та тематична організація секцій і поступовий перехід від загальних до конкретних питань як основа формування програми, залишилися незмінними. Цього року перший день було присвячено музичному і хореографічному дискурсу літератури фентезі, а другий — взаємодії метажанру з полімодальними формами мистецтва (цирк, театр, кінематограф, телебачення). Кожна секція завершувалася активними дискусіями.
Матеріали конференції планується опублікувати окремим виданням. Готується до випуску й відеозапис виступів.
ЦДЛФ висловлює щиру вдячність учасникам зустрічі і високо цінує зусилля усіх колег, які, не шкодуючи часу, у надзвичайно складних умовах, долучилися до її організації і проведення. Це співробітництво вкотре продемонструвало ефективність творчої співпраці наукових центрів Інституту з представниками українських вишів, а також з тими українськими дослідниками, які наразі працюють закордоном. Зусилля усього колективу ЦДЛФ, як завжди, скеровані на дотримання чітких теоретичних і методологічних орієнтирів у розробці конференційних програм, а також — стандартів академічної доброчесності. Триває розширення академічних контактів і міжнародної комунікації, чому цьогоріч істотно сприяв англомовний формат заходу.
Спеціальна подяка — незмінним учасницям організаційного марафону : Ользі Бойко (Університет ім. Ататюрка, м. Ерзурум, Турецька Республіка), Євгенії Канчурі (співголова ЦДЛФ, Державний університет «Житомирська політехніка»), Діані Мельник й Олександрі Філоненко (незалежні дослідниці, Україна), Олені Тихомировій (КНЛУ).
Наукове редагування і підготовку конференційних матеріалів, поданих до друку, підготовку пре- і постівентних документів та публікацій Центру цього року здійснювали Ольга Бойко, Євгенія Канчура, Тетяна Рязанцева, Олена Тихомирова й Олександра Філоненко. Наразі на сторінці ЦДЛФ на сайті Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України можна ознайомитися з буклетом конференції, що містить програму заходу з анотаціями усіх доповідей.
І, звісно, нині і повсяк час, ДОЗЕМНИЙ УКЛІН ЗСУ! Завдяки їхній мужності і стійкості ми мали можливість обговорювати літературу фентезі у Києві попри всі перешкоди.




