УкраїнськаEnglish
Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України відділ
   Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України
30 січня 2019 року о 19:00 у книгарні-кав’ярні «Довженко
31 січня 2019 р. в Інституті  літератури ім. Т. Г. Шевченка
30 січня у книгарні-кав"ярні Довженко книги.кава.кіно
Чергова знаменна подія сталася в Інституті літератури
    «Сучасна бібліотека українського воїна» – спільний
Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України відділ
 • Презентація видань відділу шевченкознавства
  Презентація
  Інститут літератури
 • Іван Кошелівець «Можна одверто? або Туга за катарсисом (статті, огляди, рецензії, інтерв’ю»
  Іван
  Побачила світ книга
 • «The Ukrainian Canadians: Україноканадці»
  «The Ukrainian
     Інститут
 • Григорій Грабович: «Пізній Павло Тичина між модернізмом і соцреалізом»
  Григорій
    25 січня 2019
 • Презентація серії «Митці на прицілі»
  Презентація
  30 січня 2019 року
 • В Інституті літератури: До тридцятиліття Народного руху України
  В Інституті
  31 січня 2019 р. в
 • Презентація серії книг
  Презентація
  30 січня у
 • Цінне поповнення фондів Інституту літератури
  Цінне
  Чергова знаменна
 • Видання для українського воїна
  Видання для
      «Сучасна
 • V Текстологічні читання пам’яті Миколи Сиваченка. Програма
  V
  Інститут літератури
 

Наші видання

Spadschyna_2017_11-12.jpg
Субота, 29 вересня 2018 19:35

Цінне поповнення архівних фондів Інституту літератури

Нещодавно архівні фонди відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України поповнилися унікальними документами: листами українських письменників (Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича, Галина Журби та ін.) до відомої громадської діячки США Одарки Витвицької. Її син, Богдан Витвицький, 4 вересня 2018 року урочисто передав ці листи Інституту літератури в особі директора Миколи Жулинського та вченого хранителя фондів Наталки Лисенко.

Богдан Витвицький – американський юрист українського походження та громадський діяч, федеральний прокурор Департаменту юстиції США, у 2007–2009 рр. – юридичний консультант Посольства США в Києві. Автор праць у галузі права, філософії та історії; викладав, читав лекції в Колумбійському, Гарвардському, Пітсбургському, Рутгерському університетах. Член-засновник і активіст, а в 1998 р. голова Українсько-американської асоціації бізнесменів та професіоналів Нью-Йорка та Нью-Джерсі; учасник Українського народного союзу. Сьогодні Б. Витвицький, переймаючись майбутнім України, докладає чимало зусиль та своєї праці у професійній діяльності: виступає експертом з правових питань, читає лекції, консультує Генеральну прокуратуру України і навіть був претендентом на посаду голови Національного антикорупційного бюра України.

Походить Б. Витвицький з відомої шляхетної родини сподвижників української культури на еміграції: його батько, Василь Витвицький, видатний діяч української музичної культури (композитор-диригент, музикознавець-науковець, культуролог, енциклопедист, дійсний член НТШ, автор монографій та підручників), а мати, Одарка Витвицька, займалася культурно-творчою та просвітницькою діяльністю (очолювала гурток книголюбів у Детройті, була культурно-освітньою референткою, виступала в еміграційній періодичній пресі та перед громадськістю).

Однак окремо варто зауважити, що передані до Інституту літератури листи до Одарки Витвицької не тільки поглиблюють наші знання про особистість адресатки, її кореспондентів, інформують про їхню діяльність та життєві пріоритети, містять цікаві факти до біографії українських письменників, а й відкривають дослідникам ще одну особливість епістолярного діалогу з українцями діаспори: листи від Б. Антоненка-Давидовича та В. Шумука надсилалися на адреси громадянок США Меланії Хоми та Євстахії Гайди, які передавали Одарці Витвицькій ці документи навіть не відкриваючи конвертів (очевидно, свідомо дезінформуючи таким чином радянські спецслужби).

Інститут літератури безмежно дякує Богдану та Богдані Витвицьким за збереження унікальних документів, які поповнять особові фонди Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича та фонд «Письменники української діаспори» у відділі рукописних фондів та текстології. Окрему подяку за сприяння та всебічну підтримку висловлюємо також Оксані Івасюк, близькій приятельці родини Витвицьких.

/На світлині зліва направо: Б. Витвицький, М. Жулинський, О. Івасюк, Н. Лисенко./

Наталія Лисенко -

к. філол. н., старший науковий співробітник,

вчений хранитель фондів Інституту літератури

 

 

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ

NEWSKIT_лютого

28

Презентація видань відділу шевченкознавства

Інститут літератури ім. Т. Г....

NEWSKIT_лютого

21

«The Ukrainian Canadians: Україноканадці»

   Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України...