УкраїнськаEnglish
Видавництво «САМІТ КНИГА» Інститут літератури ім.
11 лютого 2021 року з нагоди 150-річчя від дня народження
Про розвиток Центру та його досягнення - у свіжому числі
4 лютого 2021 року в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка
У видавництві "Арій" вийшло друком ґрунтовне видання
2 лютого о 12.00 співробітник відділу шевченкознавства
 • Відкритий лист щодо проєкту Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти від колективу Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України
  Відкритий лист
  «18» лютого 2021 р.
 • Програма академічних обмінів імені Фулбрайта Оголошення конкурсів на 2022-2023 академічний рік
  Програма
  Програма
 • Презентація книг Григорія Косинки та Остапа Вишні
  Презентація
  Видавництво «САМІТ
 • СЛОВО ЛЕСІ УКРАЇНКИ ПОНАД ЧАСОМ
  СЛОВО ЛЕСІ
  11 лютого 2021 року
 • Центр з дослідження літератури фентезі у International Journal of Slavic Studies Transgressive, Pragmatic and Speculative Horizons of Popular Literature and Culture
  Центр з
  Про розвиток Центру
 • Урочиста академія з нагоди 150-ї річниці від Дня народження Лесі Українки: подіумна дискусія
  Урочиста
  26 лютого о 15
 • ”Крізь століття твій голос лунає”: до ювілею Віри Вовк
  ”Крізь
  4 лютого 2021 року
 • Слідчо-наглядові справи Тараса Шевченка. Корпус документів (1847‒1859)
  У видавництві
 • There is Nothing New under the Sun: Ukrainian Authors on the Epidemics of the 19th Century
  There is
  2 лютого о 12.00
 • Вебінар «Шевченкові повісті в європейському літературному контексті»
  Вебінар
  19 січня 2021 р.
 

Наші видання

kuznietsov.jpg
Monday, 08 February 2021 07:05

”Крізь століття твій голос лунає”: до ювілею Віри Вовк

4 лютого 2021 року в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України в онлайн форматі відбулася міжнародна конференція «”Крізь століття твій голос лунає”: до ювілею Віри Вовк». Захід почався з подяки Віри Вовк учасникам конференції, “що посвятили свій дорогоцінний час для ювілею”.

Виступи, що звучали на конференції умовно поділяються на дві групи: 1) Віра Вовк та її оточення і 2) аналіз творів Віри Вовк.

Так, Таїсія Сидорук (Науково-дослідний центр орієнталістики імені Омеляна Пріцака, НаУКМА, Київ) розкрила історію формування книжкової колекції (1640 од.зб.), архівної колекції (154 од.зб., листи і листівки) і мистецької колекції, в якій є полотна Михайла Мороза, Любослава Гуцуляка, кераміка Ярослави Геруляк,  Павлини Цвілик та ін. Крім того, доповідачкою було висвітлено питання збереження усіх колекцій і доступу до них і наголошено, що багато речей колекції мають меморіальну цінність, адже подаровані В. Вовк  відомими особистостями — В. Баркою, І. Світличним, І. Марчуком та ін.

Колу спілкування В. Вовк було присвячено виступ Людмили Тарнашинської (Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАНУ, Київ) — «Свято спілкування: Віра Вовк і українські шістдесятники». Доповідь Наталі Мочернюк (Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ, Львів) «Віра Вовк і художники: досвід кореспонденції мистецтв» підхопила тему творчого спілкування і дружби, розглянувши багатолітню творчу співпрацю В. Вовк і Зої Лісовської-Нижанківської, що особливо виразно проявилися у збірці В. Вовк “Меандри”.

Світлана Лущій (ІЛ НАНУ, Київ) у доповіді «Проза В. Вовк у контексті літератури діаспори 1960-1990-х років» зосередила свою увагу на автобіографізмі, психологізмі та філософізмі повістей В. Вовк “Духи і дервіші”, “Вітражі”, “Старі панянки”. Юлія Григорчук (ІЛ НАНУ, Київ) виголосила доповідь на тему «Лікар великого серця: образ Остапа Селянського в творах Віри Вовк».

У доповідях висвітлювалися і міфічна складова творчості Віри Вовк, зокрема Тадей Карабович (Університет ім. Марії Кюрі-Склодовської, Люблін) розглянув  «Міфічні цінності літератури як гарант існування творчості Віри Вовк», а Надія Частакова (КІРоЛ “Україна”, Кропивницький) продемонструвала міф про творення раю з пекла в творі В. Вовк “Баляда про дівчину, що була Осінь”.

Увагу дослідників привернув і християнський вимір творчості поетеси. Микола Сулима (ІЛ НАНУ, Київ) у доповіді “Католицькі жінки-святі у творчості Віри Вовк” провів паралелі між образом Єлизавети Угорської, в якої хліб перетворився на троянди, зі св. Прохором, у якого лобода ставала хлібом, а попіл сіллю. А “Листи княжни Вероніки до кардинала Джованні Баттісти”, на думку дослідника, своєю сміливістю зіставні з “Гімнами святій Терезі” Михайля Семенка. Проблемі святості присвячено доповідь Ольги Смольницької (Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського) «Поема Віри Вовк “Гріх святости”: біблійна інтертекстуалістика, архетипи, компаративний аналіз». Надія Гаврилюк (ІЛ НАНУ, Київ) у доповіді «“Розарій для Богородиці”: поетичне кільце» показала, що Богородиця зближується поетесою з кожною українською жінкою, з Україною, а також із постаттю самої Віри Вовк, а способом розгортання трьох життєписів є структурний принцип вервиці: вірш-зачин як “хрестик” і коло з 50 віршів-”намистин”, кожний десятий з яких належить до “більших”, знакових.

 

Надія Гаврилюк

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

АНОНСИ

НОВИНИ