УкраїнськаEnglish
Чергова знаменна подія сталася в Інституті літератури
    «Сучасна бібліотека українського воїна» – спільний
Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України відділ
Запрошуємо 10 та 11 листопада відвідати Дні науки, які
27 вересня 2018 року в Інституті літератури
28 вересня у стінах Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка
22 вересня Інститут літератури вже традиційно узяв участь у
 • Цінне поповнення фондів Інституту літератури
  Цінне
  Чергова знаменна
 • Видання для українського воїна
  Видання для
      «Сучасна
 • V Текстологічні читання пам’яті Миколи Сиваченка. Програма
  V
  Інститут літератури
 • Вчена рада Інституту літератури підтримала висновок комісії, створеної для аналізу фактів плагіату в монографії Д.Дроздовського
  Вчена рада
  НАЦІОНАЛЬНА 
 • Дні науки-2018
  Дні науки-2018
  Запрошуємо 10 та 11
 • З думкою про нове академічне зібрання Шевченкових творів (до 100-річчя Національної академії наук України)
  З думкою про
    В Інституті
 • «Міряти високою мірою»: наукова сесія в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, приурочена 100-річчю Національної академії наук України
  «Міряти
    30 жовтня 2018
 • Згадуючи Нілу Зборовську
  Згадуючи Нілу
  27 вересня 2018
 • В Інституті літератури відзначили 100-річчя Ігоря Качуровського
  В Інституті
  28 вересня у стінах
 • Інститут літератури на Наукових пікніках-2018
  Інститут
  22 вересня Інститут
 

Наші видання

Spadschyna_2017_11-12.jpg
Sunday, 16 December 2018 18:16

Цінне поповнення фондів Інституту літератури

Чергова знаменна подія сталася в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. 6 грудня 2018 року відомий словацький фольклорист та українознавець, мистецтвознавець, літературознавець, бібліограф Микола Мушинка передав у дар відділу рукописних фондів та текстології Інституту надзвичайно цінні архівні матеріали: листи, листівки та оригінали фотографій відомого українського письменника О.Олеся (1878—1944). В останні роки вимушеної еміграції О.Олесь тісно приятелював з родиною Бориса та Ніни Левитських, часто зустрічався з ними, відпочивав у товаристві українських емігрантів Праги.

 

Левитський Борис Костянтинович (1893—1965) — український композитор, співак (тенор), піаніст. Навчався у технічних інститутах Варшави та Праги, а в Українському високому педагогічному інституті (Прага) 1928 року (клас композиції Ф. Якименка та О. Шіна) здобув музичну освіту. Не дивлячись на те, що працював інженером у Празі, виступав в українських концертах як соліст-співак та піаніст-концертмейстер, співав у хорі. Саме музична діяльність Б. Левитського поєднала його тісною та довголітньою дружбою з О.Олесем: він був автором опер «Солом’яний бичок», «Івасик-Телесик» та багатьох пісень на слова геніального українського лірика.

Левитська Ніна Григорівна (1902—1974) — українська скульпторка. На еміграції у Праці від 1923 року, де навчалась в Українській студії пластичного мистецтва, в Педагогічному інституті та Карловому університеті. Ніна Левитська виготовила бюст О.Олеся (про цю роботу вона залишила веселі спогади, як позував письменник, де вони зустрічалися тощо), а по його смерті зняла з поета посмертні маски з рук та обличчя, які зберігаються в Музеї української культури у словацькому місті Свидник.

Наприкінці 1960-их років Ніна Левитська передала листи О.Олеся на зберігання професору Миколі Мушинці, якого вважала за відсутності власних дітей своїм прийомним сином. Микола Мушинка — доктор філологічних наук, член Міжнародної комісії по дослідженню національної культури Карпат та Балкан, дійсний член НТШ (з 1989 р.), Президент НТШ у Словаччині, голова Асоціації українців у Словаччині (від 1990), іноземний член Національної Академії наук України (від 1997).

Усі листи О.Олеся до родини Левитських М.Мушинка дбайливо зберіг, а нещодавно передав їх Інституту літератури задля поповнення особового фонду О.Олеся, який надійшов у 1994 році також із Праги. Сам дослідник на церемонії передачі архівних матеріалів згадав про те, що після трагічних подій на Ольшанському цвинтарі прах О.Олеся та його дружини Віри Антонівни повернувся до рідної землі. Тому надійшов час і повернення усіх документальних джерел нашої історії до України!

 

Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка висловлює глибоку вдячність М.Мушинці за безцінний подарунок і бажає йому довгих років плідної та творчої праці!

Лисенко Н.І. – к. філол. н., ст. н. с., головний хранитель фондів.

 

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

АНОНСИ

НОВИНИ

Dec

16

Цінне поповнення фондів Інституту літератури

Чергова знаменна подія сталася в...

Dec

12

Видання для українського воїна

    «Сучасна бібліотека українського воїна» –...

Nov

20

V Текстологічні читання пам’яті Миколи Сиваченка. Програма

Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України відділ...